طبله‌ی ۴۴ ساله
نگاهی به حرف‌های پاسدار احمد وحیدی وزیر کشور کابینه‌ی سوگلی خامنه‌ای درباره‌ی علت وقوع قیام این چند ماه، از یک‌طرف گویای علت نفرت عمیق و انزجار گسترده‌ی اجتماعی از ادبیات مبتذل این حاکمیت و از طرف دیگر نشان‌دهنده‌ی سطح سواد سیاسی و اجتماعی یک پاسدار به‌عنوان «وزیر» ــ آن هم وزیر کشور ــ در تحلیل بزرگ‌ترین چالش سیاسی علیه نظام ولایت فقیه است. 
البته این پاسدار را نباید استثنا کرد؛ چرا که تمام کارگزاران این نظام ــ و در رأس‌شان شخص خامنه‌ای ــ در شناخت و تحلیل علت و استمرار این قیام سراسری، از آغاز تا کنون اساساً فلج بوده‌اند. اینان جز رطب و یابس‌بافی با سر هم کردن مشتی عبارت‌های تکراریِ ۴۴ ساله با محور «دشمن، دشمن»، هیچ بویی از مبانیِ علمیِ شناخت پدیده‌های اجتماعی  و سیاسی، روش‌های منطق و استدلال و واقع‌بینی در نگرش به اصل پدیده‌ها نبرده‌اند. علت البته از همان آغاز صدارت خمینی واضح بود: تمامیت‌خواهی و انحصارطلبی جز جنایت‌اندیشی، جنایت‌نگری و جنایت‌پیشگی نصیب‌شان نکرده است.
 
بالاترین سقف شناخت یک پاسدار
مردم ایران ــ به‌طور خاص زنان ایران ــ ۴۴ سال است که در نبردی طولانی با تفکر زن‌ستیزی و سیاست سرکوب زنان هستند.  در این نبرد طولانی، هزاران زن ایرانی جان و شغل و زندگی طبیعی خود را از دست داده‌اند، از ایران آخوندزده رفته‌اند و در ادامه‌ی همین مبارزه، با قتل مهسا امینی توسط بازوهای خامنه‌ای، قیامی بزرگ و سراسری و طولانی را پیش برده‌اند. حالا یک پاسدار جانی که کوچک‌ترین نشانه‌یی از شناخت متعارف سیاسی و اجتماعی ــ و حتی آگاهی مواضع خودی‌های نظام ــ ندارد، تحت عنوان وزیر کشور، مبنای این قیام را این‌طور مثلاً تحلیل و معنا می‌کند: 
«دشمن پس از جراحی اقتصادی که توسط دولت انجام شد و برگزاری مراسم پرشکوه اربعین، برای جلوگیری از گام دوم انقلاب، فوت یک دختر را بهانه قرار داد تا فتنه‌یی جدید به‌پا کند». (خبرگزاری دانشجو، ۶ دی ۱۴۰۱)    
 
کالبدشکافیِ چند کلمه و عبارت
دشمن! کلمه یا ترمی که در ۴۴ سال گذشته هیچ تعریفی از آن در ادبیات سیاسی جمهوری اسلامی وجود ندارد. مفهومی مشمول تمام انسان‌های روی کره‌ی زمین، پرتاب‌شده به‌جانب هر کسی که مخالف اصل ولایت فقیه و نظام بنا شده بر آن است! 
به چند نمونه از مصادیق ۴۴ ساله‌ی «دشمن» در ادبیات مبتذل آخوندی ـ پاسداری دقت کنید:
 «دشمن در تلاش بود با قرآن‌سوزی و حمله به مساجد، عاملی برای از بین رفتن حجاب باشد. دشمن برای اجرایی کردن نقشه‌های خود از افرادی استفاده کرد که خودباخته و وطن‌فروش بودند. دشمن گروهی از کشور‌های مخالف ایران نظیر آمریکا، انگلیس، آلمان، فرانسه، عربستان و ... را جمع کرد و با پخش کردن پول‌های گزاف، برخی از جوانان اندک را با مهندسی ذهن فریب داد»! (همان) 
 
جراحی اقتصادی! منظور رسیدن دلار به ۴۰ هزار تومان و در آستانه‌ی مرز ۴۵ هزار تومان در دولت رئیسی است! منظور بزرگ‌ترین شکاف طبقاتی در طول تاریخ ایران که فقط در نظام ولایت فقیه محقق شده است! 
 
مراسم پرشکوه اربعین! انگار هر ایرانی که به‌مناسبت اربعین به کربلا می‌رود، کشته و مرده‌ی جمهوری اسلامی است. در حالی که درصد بسیار بالایی از زائران کربلا و مسلمانان ایرانی دشمنان خط مقدم نظام آخوندی بوده‌اند و هستند. وقتی خودی‌های نظام اعتراف می‌کنند که بالای ۳۶ درصد زندانیان قیام شهریور تا دی، از خودی‌های سابق نظام‌اند، دیگر اربعین که سرقفلی قاتلان حسین‌ در هیأت نظام مقدس جمهوری اسلامی نمی‌تواند باشد!
 
فوت یک دختر![مهسا امینی.] درست مثل فوت کیان پیرفلک! درست مثل فوت و مثله شدن دکتر آیدا رستمی!  فوت بیش از ۷۰۰ کشته از شهریور تا دی ۱۴۰۱!  فوت ستار بهشتی! فوت ۱۵۰۰ کشته‌ی قیام آبان ۱۳۹۸! فوت ۱۷۶ سرنشین هواپیمای اوکراینی! فوت و مثله شدن کشیشان مسیحی! فوت دگراندیشان در قتل‌های زنجیره‌یی! درست مثل فوت زائران مکه در تابستان ۶۶! و...
 
فتنه جدید! مثل فتنه ۳۰ خرداد ۶۰! مثل فتنه ۱۸ تیر ۷۸! فتنه دی ۹۶! فتنه آبان ۹۸! فتنه ۹۹ اهواز! فتنه زاینده‌رود اصفهان! فتنه دادگاه سوئد علیه جمهوری اسلامی! فتنه دادگاه بلژیک! فتنه برابری‌خواهی زنان! فتنه علیه حجاب اجباری! فتنه فضای مجازی و اینترنت! فتنه شعارها علیه رأس نظام جمهوری اسلامی! فتنه خواص! فتنه همه‌ی ایران و همه‌ی عالم علیه جمهوری مقدس اسلامی! فتنه‌ی سرجمع همه‌ی فتنه‌ها از ۴۴ سال پیش تا الآن که از شهریور تا دی ۱۴۰۱ هنوز قصد تمام کردن فتنه‌اش را ندارد! 
 
پیدا کنید رابطه‌های مصادیق را!
۱۰۴ روز است که به‌شهادت تمام خبرگزاری‌ و رسانه‌های دنیا، تمام رسانه‌های حکومتی، ۲۸۰ شهر ایران، بسیاری کارشناسان نظام، اعتراف «خواص نظام»، جنگ و نبرد هزاران جوان ایرانی با نیروهای حافظ نظام، حدود ۲۰ هزار زندانی سیاسی جدید، بیش از ۷۰۰ کشته و گواهیِ هزاران خانواده داغ‌دار، اعتراضاتی ریشه‌دار و تاریخی برای سرنگونی حاکمیت ولایت فقیه در ایران جریان دارد.
 حالا یک پاسدار در کسوت یک وزیر، چنین واقعیت بی‌سابقه و پردامنه‌ی داخلی و بین‌المللی با عمق سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را ناشی از «فوت» طبیعی «یک دختر» معنا می‌کند؛ آن هم در عکس‌العمل پیشرفت‌های ناشی از «جراحی اقتصادی»!  پیدا کنید رابطه‌ی منطقیِ بین جراحی اقتصادی را با فوت خودبخودیِ یک دختر! آیا از فوت طبیعیِ یک دختر ناشناس، شعارهای «فقر، فساد، گرونی ـ می‌ریم تا سرنگونی» و «این آخرین پیامه ـ هدف اصل نظامه» و «خامنه‌ای ضحاک ـ می‌کشیمت زیر خاک» درمی‌آید؟ 
 
حالا واقعیت‌ها چیست‌اند؟
«دشمن» بالقوه و بالفعل علیه نظام آخوندی، همان نیرویی است که این نظام بیشترین جنگ و تعارض را با آن دارد و نه با هیچ نیروی دیگری در منطقه و جهان. این دشمن یا نیرو جز مردم ایران نبوده و نیست. کما این‌که تنها مردم ایران بوده و هستند که سال‌هاست شعار می‌دهند: «دشمن ما همین‌جاست ـ دروغ می‌گن آمریکاست».
منظور از «فوت یک دختر»، نمونه‌یی از سلسله جنایتی است که خامنه‌ای علیه زن ایرانی مرتکب شده و می‌شود و مهسا امینی یکی از قربانیان این جنایت است. 
کافی‌ست دقت شود که دادستان کل کشور به‌نام جعفر منتظری با گذشت نزدیک به سه ماه‌ونیم از قتل مهسا امینی، اعتراف می‌کند که «هنوز تحقیقات پزشکی این پرونده به‌پایان نرسیده است»! (همشهری آنلاین، ۴ دی ۱۴۰۱) این پرونده نیز مثل صدها پرونده‌ی جنایات جمهوری اسلامی در ۴۴ سال گذشته، هرگز تعیین تکلیف نهایی نخواهد شد؛ چون هر تحقیقی در این موارد، به بیت رهبری راه می‌برد. مگر خمینی هیأت تحقیق شکنجه را از زمستان ۵۹ تا خرداد ۶۸ که زنده بود، تعیین تکلیف کرد؟ مگر پرونده کشتار کشیشان مسیحی، قتل‌های زنجیره‌یی، هواپیمای اوکراینی و... تعیین تکلیف شد؟
 
مصادیق بالفعل «دشمن و فتنه»
«فتنه»، همان ندای آزادی‌خواهی و فریاد برابری‌طلبی در کسوت خیزش‌ها و شورش‌ها است که از ۳۰ خرداد ۶۰ تا دی ۱۴۰۱ قیام به قیام و انقلاب به انقلاب استمرار داشته است. «فتنه»، همان اراده برای سرنگونی تمامیت جمهوری اسلامیِ فقاهتی است که هرچه زمان می‌گذرد، تناوب آن نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود، دامنه‌ی آن سراسری‌تر و عمق آن در ضمیر و قلب اکثریت قاطع مردم ایران گسترش می‌یابد.  
واقعیت‌های موقعیت سیاسی ـ اجتماعی میان جامعه‌ی ایران و نظام ملایان چنین بالغ شده است که نه خامنه‌ای دژخیم و نه پاسدار ـ جلادان ولایی توان شناخت مبانی آن و تحلیل علمی و منطقی‌اش را ندارند.
این قیام در همین ۱۰۴ روز توانسته است انقلابی عظیم را در اذهان جامعه‌ی ایران محقق کند. دیگر مشغولیات ذهنی اکثریت جامعه‌ی ایران حتی موضوعات قبل از شهریور ۱۴۰۱ نیست. موضوعات تفکر و گفتار این اکثریت قاطع، حتمیت سرنگون کردن حاکمیت جمهوری اسلامی شده است و بس. «دشمن» و «فتنه»ی بالفعل از منظر خامنه‌ای و بازوهای نان‌خور نظام، همین مصادیق‌اند.

۷ دی ۱۴۰۱