یک ضرب‌المثل انگلیسی می‌گوید: «اگر موجودی مثل اردک حرف می‌زند، مثل اردک راه می‌رود و مثل اردک قدم می‌زند، خود اردک است.»
 در زبان فارسی هم ضرب‌المثلی معروف داریم: «کبوتر با کبوتر، باز با باز». 
در یک مصداق منطبق بر دو ضرب‌المثل بالا،‌ روبر مرل نویسندة فرانسوی، رمانی معروف دارد با عنوان «مرگ، کسب و کار من است». ماجرای رمان به زندگی یکی از سرهنگ‌های جانیِ بالفطره در ارتش آلمان نازی برمی‌گردد که مبتکر انواع روش‌های شکنجه و کشتار جمعی یهودیان در اردوگاه‌های اسرای جنگ است.
 
ماجرای تروریستی و جنایت‌بار در حرم شاهچراغ شیراز در ۴ آبان ۱۴۰۱، برگی از نمونه‌های لو رفته و مشابه آن در چهار دهة گذشته در ایران و برخی کشورها است که عطف به سه نمونة بالا می‌توان به هم‌ذات‌پنداریِ اصل واقعه با مرتکبان آن پی برد. 
 
این تاکتیک‌های کثیف و ترفندهای جنایت‌کارانه در گرماگرم قیام‌ها ــ به‌خصوص اوج گرفتن قیام در ۴ آبان ــ با هدف مغشوش کردن هویت مبارزان و قیام‌آفرینان و نیز شیطان‌سازی علیه مخالفان جمهوری اسلامی صورت می‌گیرد. به‌راستی این کارهای تروریستی و جنایت‌کارانه، چه سودی برای قیام‌کنندگان در کف خیابان‌های ایران و مبارزان و مخالفان نظام ولایت فقیه دارد؟ بی‌شک اسناد و شواهد و پشت پرده‌های این یکی هم مثل قبلی‌ها رو خواهد شد و بر سیاق ضرب‌المثل معروف، «سگ داند و پینه‌دوز که در انبان چیست». 
 
یادآوری چند نمونه در پرونده‌ی جمهوری اسلامی ــ با تمرکز بر هدف‌های مذهبی ــ‌ که تداعی‌کنندة روش‌‌ مشابه در نمونة جدید هستند، قابل توجه است:
ــ انفجار در مکه، حین مراسم حج ــ ۱۳۶۶
ــ سقوط دادن اتوبوس حامل نویسندگان، شاعران و دگراندیشان ــ ۱۳۷۳
ــ انفجار در حرم مشهد ــ ۱۳۷۴
ــ کشتار کشیشان مسیحی ــ ۱۳۷۴
ــ انفجار در حرم سامرا ــ ۱۳۸۴  
ــ جدیدترین ترفند لو رفته در گرماگرم قیام‌ها: خبرگزاری‌ دولتی ایرنا، ۳ آبان ۱۴۰۱: خانواده مهسا امینی در اطلاعیه‌ای اعلام کردند «با توجه به شرایط و جهت پیشگیری از هرگونه مسائل ناگوار، در روز چهلم ژینای عزیزمان مراسمی نخواهیم داشت».
و اما اصل واقعیت از زبان عرفان ثابتی پسرخاله مهسا امینی در ۵ آبان ۱۴۰۱: «بیانیه ایرنا منتسب به خانواده مهسا، توسط فرماندار سقز نوشته شده بود»!
 
تناقض‌های اعلام خبر و مواضع شتابان کارگزاران رژیم مبنی بر «ضرورت خواباندن اعتشاشات» را می‌توان در موارد زیر مشاهده نمود: 
حمله به حرم در ساعت ۱۷ و ۴۲ دقیقه و ۵۱ ثانیه رخ داده است. ساعت۱۷ و ۴۵ دقیقه پوستر و پلاکارد آن انتشار داده شد. چطور در مدت ۲ دقیقه و ۹ ثانیه این حجم کار صورت گرفت؟  
 در اخبار اولیه ادعا شد که کار بلوچ‌ها و جندالله است!
حدود ۱ ساعت بعد از واقعه، داعش مسئولیت را بر عهده گرفت!
پاسدار قالیباف بلافاصله مضمون «جمع کردن اغتشاشات» را کوک کرد!  
پاسدار سلامی بلافاصله پیام تهدیدآمیز علیه «اعتشاشات دشمنان» با کد «کیفر تکفیری‌ها» را داد.
 
نتیجه‌گیری: 
۱ ـ‌ مردم ایران ــ به‌خصوص پس از قیام آبان ۹۸، سقوط دادن هواپیمای اوکراینی و قیام جاری در مهر و آبان ۱۴۰۱ ــ این تاکتیک‌ها و ترفندها را ازبر شده‌اند.
۲ ـ وظیفه‌ی اصلی رادیو، تلویزیون و رسانه‌های جمهوری اسلامی بعلاوه‌ی وزارت اطلاعات و سازمان حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران دروغ‌پراکنی، دجال‌گری مذهبی ـ سیاسی، فرافکنی، شبهه‌افکنی و شیطان‌سازی علیه مخالفان نظام و مغشوش کردن فضای سیاسی و اجتماعی بین مردم و مبارزان و قیام‌کنندگان و آزادی‌خواهان است.
۳ ـ در استمرار قیام ۱۴۰۱ که مدام به‌جانب هدف نهایی یعنی سقوط محتوم جمهوری اسلامی پیش می‌رود، توسل به این تاکتیک‌های کثیف و ترفندهای جنایت‌کارانه علیه جان مردم بی‌پناه، گویای نزدیک شدن اهداف قیام به دادخواهی بزرگ از حاکمیت ولایت فقیه و اخراج آن از مرز پرگهر ایران‌زمین است.
 
 ۵ آبان ۱۴۰۱